Co byste měli vědět o elektronickém podpisu
Mnoho z vás již elektronický podpis využívá a je pro něj téměř každodenní záležitostí. Hlavně v podnikatelském sektoru se bez něj neobejdete. Používání elektronického podpisu v administrativě nebo obchodním styku je stále běžnější. Spousta lidí však stále neví, co vlastně elektronický podpis je, kde a jak nejefektivněji jej využívat. Ne že bychom nyní všichni potřebovali tento druh podpisu, ale co to o něm vědět není na škodu.
zdroj: pixabay
Nejprve si objasněme, že elektronický podpis je řádně stanoven a podléhá nařízení Evropské unie č.910/2014 o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřním evropském trhu (eIDAS), které vytvořilo standardy pro elektronické podpisy, elektronické pečeti, kvalifikované digitální certifikáty a další metody autentifikačních mechanismů.
Elektronický podpis
Definice elektronického podpisu zní, že se jedná o elektronické identifikační údaje odesílatele, autora elektronického dokumentu. Evropská komise uvádí elektronický podpis jako projev vůle osoby s tím, že souhlasí s obsahem dotčeného dokumentu, kterého se podpis týká. Je ekvivalent klasického ručně psaného podpisu v online světě.
Jaké typy e-podpisu známe
Nařízení eIDAS definuje tři úrovně elektronického podpisu: „jednoduchý“ elektronický podpis, zaručený elektronický podpis a kvalifikovaný elektronický podpis. Nároky každé úrovně vycházejí z požadavků nižší úrovně, a to tak, že nejvíce požadavků splňuje kvalifikovaný elektronický podpis a nejméně „jednoduchý“ elektronický podpis.
Jednoduchý elektronický podpis
Elektronický podpis je definován jako „údaje v elektronické formě, které jsou připojeny nebo logicky spojeny s jinými údaji v elektronické formě a které podepisující používá k podpisu“ (článek 3 eIDAS). Takže něco tak jednoduchého, jako je napsání svého jména pod e-mail, může představovat elektronický podpis.
Tímto lze považovat za jednoduchý elektronický podpis i sken vlastnoručního podpisu nebo dotykový podpis přímo v dokumentu v mobilu nebo tabletu, případně pomocí dotykového pera na grafickém tabletu.
Zdokonalený elektronický podpis (AdES)
Zdokonalený elektronický podpis (článek 3 eIDAS) je elektronický podpis, který je navíc:
- jedinečně propojené a schopné identifikovat signatáře
- vytvořený způsobem, který umožňuje signatáři zachovat si kontrolu
- spojené s dokumentem tak, aby byla zjistitelná jakákoli následná změna údajů
Nejběžněji používanou technologií, která dokáže poskytnout tyto funkce, je použití infrastruktury veřejného klíče (PKI), která zahrnuje použití certifikátů a kryptografických klíčů.
Kvalifikovaný elektronický podpis (QES)
Kvalifikovaný elektronický podpis (článek 3 eIDAS) je zdokonalený elektronický podpis, který je navíc:
- vytvořený kvalifikovaným zařízením pro vytváření podpisů
- založena na kvalifikovaném certifikátu pro elektronické podpisy
Zařízení pro vytváření podpisů se dodávají v mnoha formách na ochranu údajů pro vytváření elektronického podpisu podepisovatele, jako jsou čipové karty, SIM karty, USB klíče. „Zařízení pro vytváření podpisů na dálku“ lze použít i tehdy, když zařízení není ve fyzickém vlastnictví signatáře, ale spravuje jej poskytovatel. Tato řešení s kvalifikovaným podpisem na dálku nabízejí lepší uživatelskou zkušenost při zachování právní jistoty, kterou nabízejí kvalifikované elektronické podpisy.
Kvalifikované certifikáty pro elektronické podpisy poskytují (veřejní a soukromí) poskytovatelé, kterým vnitrostátní příslušný orgán udělil status kvalifikace, jak je uvedeno ve vnitrostátních „důvěryhodných seznamech“ členského státu EU. K těmto seznamům je možné přistupovat prostřednictvím prohlížeče důvěryhodných seznamů. Mnozí poskytovatelé kvalifikovaných certifikátů doručí odpovídající soukromý klíč na zařízení pro vytváření kvalifikovaných podpisů.
Ačkoli v různých kontextech mohou být vhodné různé úrovně elektronických podpisů, v celé EU se výslovně uznává, že pouze kvalifikované elektronické podpisy mají stejný právní účinek jako vlastnoruční podpisy.
Zkratkou eIDAS (ang . electronic IDentification, Authentication and trust Services ) se rozumí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1998/2006. 910/2014 ze dne 23. července 2014 o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřním trhu. Dokument je platný v celé Evropské unii od 1. července 2016. Účelem nařízení eIDAS je zvýšit důvěru v elektronické transakce prostřednictvím právního rámce, který zaručí jejich bezpečnost na evropské úrovni.
Kdy použít elektronický podpis?
Elektronické podpisy lze použít v různých situacích. Jejich právní účinnost je rovnocenná s účinky vlastnoručních podpisů. Kvalifikované elektronické podpisy lze použít v jakékoli situaci, dokonce i přeshraničně, kde se používají vlastnoruční podpisy, jako například:
- smlouvy (kupní, pracovní, leasingové, pojistné atd.)
- transakce (elektronický obchod, online bankovnictví atd.)
- administrativní postupy (daňová přiznání, žádosti o rodné listy atd.)
Elektronické podpisy v Evropské unii
Elektronické podpisy byly poprvé uznány v evropské legislativě prostřednictvím směrnice o rámci Společenství pro elektronický podpis (směrnice o elektronickém podpisu) přijaté v roce 1999. Od 1. července 2016 se elektronické podpisy v EU řídí nařízením o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách (eIDAS). eIDAS poskytuje předvídatelné regulační prostředí přímo použitelné na všechny členské státy EU, aby umožnilo bezpečné a bezproblémové elektronické interakce mezi podniky, občany a veřejnými orgány.
Výhody elektronického podpisu pro koncové uživatele
Elektronické podepisování umožňuje úplnou digitalizaci obchodních procesů, čímž se eliminují čas a náklady na tisk, faxování, posílání pošty, kopírování, skenování a archivování v papírových formátech, což představuje mnohé nevýhody:
- riziko ztráty, zničení a neúplnosti
- potíže s vyhledáváním, upravováním a sdílením
- potřeba objemného fyzického úložného prostoru
Odstraněním této zátěže vlády, společnosti a občané implementující elektronický podpis:
- výrazně ušetřit čas
- zvýšit bezpečnost procesů
- snížit provozní náklady
- snížit uhlíkovou stopu
- zlepšit spokojenost všech stran
Elektronické podepisování je rychlé, ekologické, bezpečné a mimořádně pohodlné, což přispívá k lepšímu celkovému zážitku.
Dříve, než začnete využívat kvalifikovaný elektronicky podpis, musíte si jej vytvořit pomocí občanského průkazu s čipem.
zdroj: commission.europa.eu