Víte, co je wellbeing?
Pokud byste hledali doslovný překlad, dopátrali byste se k výrazu blahobyt, pohoda. Komplexní stav pohody ve všech směrech. A právě stav pohody je silný faktor pro náš život. Myšlenka udržování stavu „wellness“ je známá již staletí v různých podobách. V moderní době to můžeme definovat, jak prožívat dobrý pocit, být v pohodě.
Tento stav se vztahuje na stav zdraví, štěstí a pohody, fyzické i mentální. Zahrnuje pocit klidu a spokojenosti s vaším životem a pozitivní pohled na vaše osobní a profesionální zkušenosti. Ovlivňuje ho celá řada faktorů včetně fyzického zdraví, sociálních vztahů, rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem a osobních hodnot a přesvědčení. Udržování a zlepšování vašeho „wellbeingu“ je důležité pro celkové zdraví a štěstí.
Ve světě vědy vzrostl zájem o výhody takového blahobytu nebo pohody se zaměřením na to, jak to může zlepšit výkon na pracovišti. Nejenže zdraví a pohoda zaměstnanců přímo souvisí s vyšší úrovní produktivity a angažovanosti, ale také pomáhá snižovat absenci a fluktuaci zaměstnanců. Hlavní koncepce na pracovišti je jednoduchá „šťastnější zaměstnanci pracují inteligentněji a lépe“ a díky tomu je téměř každé podnikání z dlouhodobého hlediska úspěšnější. Individuální štěstí zaměstnanců může být ovlivněno obrovským množstvím faktorů včetně duševního stavu, rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, rodinného života, úrovně stresu, únavy, spokojenosti s prací a mnoha dalších.
zdroj foto: canva
Co se ukrývá za samotným výrazem „wellbeing“?
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že pohoda, blahobyt je „stav naprosté fyzické, duševní a sociální pohody, a ne pouze nepřítomnost nemoci nebo problémů. Můžeme se tedy ztotožnit s tím, že „wellbeing“ je všestranný pojem, který definuje zdravý, spokojený a prosperující stav, po kterém všichni toužíme. Může se vztahovat na osoby, komunity nebo pracoviště a je použitelný pro naše fyzické i duševní zdraví. Kromě toho, že představuje nejefektivnější způsob zajištění pozitivních výsledků v našem životě, lze tvrdit, že blahobyt je jedním z cílů lidské snahy. V konečném důsledku je důležitý pro nás samé, pro naši rodinu, přátele a spolupracovníky a je důležitou součástí, která nám všem umožňuje prosperovat ve všech aspektech života.
Jak dosáhnout optimální pohody a stavu „wellbeing“?
Pro dosažení optimální pohody, musíme obsáhnout každý prvek blahobytu, abychom se cítili co nejlépe a žili svůj nejlepší život. Často máme tendenci říkat, že chceme být lepší verzí sami sebe a žijeme-li nejlepší verzi života, jakou víme, jsme v pohodě nejlépe, jak se dá. Pohoda je tak trochu, jak motivační mantra „pokrok ne dokonalost“ je o malých krocích, aby se nezdravé návyky změnily v dobré. Je to o pohledu na sebe a změně myšlení, abychom se dopracovali k pozitivnímu stavu pohody.
Triumfální vzorec pro dlouhodobou transformaci je jednoduchost. Jsou to malé věci, které děláme každý den, které činí rozdíl. Říká se, že stačí udělat první krok a všechno se změní. Je třeba zlepšit své myšlení, výživu, pohyb a návyky životního stylu. Pohoda je kompletní balíček naší lásky k tomu, co děláme každý den, kvality našich vztahů, bezpečnosti našich financí, živosti našeho fyzického zdraví a hrdosti, kterou bereme na to, čím jsme přispěli do našich komunit . V podstatě jde o interakci těchto pěti prvků.
Shrňme si to do balíčku „wellbeing“
Potřebujeme si uvědomit, že blahobyt není jedinou destinací, ale nepřetržitou cestou, propojením fyzických, duševních a sociálních prvků, které přispívají k plnohodnotnému a smysluplnému životu. Je to úsilí o vyváženou existenci, kde si jednotlivci pěstují odolnost, pěstují pozitivní vztahy a upřednostňují péči o sebe. Uznání, že pohoda je aktivní a vyvíjející se koncept, nám umožňuje přijmout osobní růst, přizpůsobivost a snahu o štěstí. Uvědomením si vzájemně propojené povahy našeho fyzického a citového zdraví můžeme činit orientovaná rozhodnutí, která přispějí k obohacujícímu a uspokojivějšímu životu. V konečném důsledku je pohoda hluboce osobním zážitkem a jeho podstata spočívá ve vědomém úsilí vést život, který je v souladu s našimi hodnotami, ambicemi a významem pro smysl života.
Wellbeing se dnes spojuje nejen s životním stylem a duševní hygienou, ale také se svobodou a pohodou v práci, se školstvím, s digitálním světem a celkovou kvalitou života. Proč byste se měli cítit špatně a podávat zkreslený výkon nebo nebýt v pohodě a trpět v mentální rovině. Ženevská charta pro blahobyt (pohodu) staví na Ottawské chartě pro podporu zdraví dědictví devíti globálních konferencí o podpoře zdraví. Dává velký doraz na globální závazky dosažení spravedlivých zdravotních a sociálních výsledků pro současné a budoucí generace.
WHO vnímá pohodu a blahobyt, jako pozitivní stav, který mají právo zažívat jednotlivci i skupiny. Pohoda je souborem života a schopností lidí a celé společnosti přispívat světu se smyslem a účel. Je to také sledování spravedlivého přerozdělení zdrojů, všeobecného prosperování a udržitelnosti.
WHO koordinovala 10. globální konferenci o podpoře zdraví v prosinci 2021, na které účastníci podpořili Ženevskou chartu blahobytu a ta obsahuje 5 klíčových oblastí činnosti:
- navrhnout spravedlivé hospodářství, které slouží lidskému rozvoji v rámci planetárních hranic
- vytvářet veřejnou politiku pro společné dobro
- dosáhnout univerzálního zdravotního pokrytí
- řešit digitální transformaci s cílem čelit škodám a oslabení postavení a posílit výhody a
vážit a chránit planetu
WHO nadále spolupracuje s členskými státy na provádění opatření v těchto oblastech.
Wellbeing, blahobyt, pohoda je vnímání všeho a cítění se ve všem pozitivně a zdravě.
Wellbeing-blahobyt, pohoda
WHO-světová zdravotnická organizace